Resim yapmak sadece zevkli bir uğraş mıdır? Çocuğun algı, beceri ve yaratıcı gücünün bir göstergesi olarak ortaya çıkan resim etkinliği aynı zamanda duygusal ve sosyal eğitiminin belirleyici bir unsuru olarak da görülür. Resim yapmak çocuklar için sadece bir faaliyetten ibaret değildir. Beraberinde birçok faydası vardır. Resim sanatı, özlem, duygu ve düşüncelerin belli estetik kurallar içerisinde iki boyutlu bir düzlem üzerine yansıtıldığı sanat dalıdır. Resim yapmanın çocuklar için faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Göz-el koordinasyonunu sağlar.

Resim ile çocuk küçük kaslarını etkin bir biçimde kullanmayı öğrenir ve göz-el koordinasyonu sağlanır.

Öz güven oluşturur.

Çocuk yeni figürler çizdikçe bundan hoşnut olur. Çevresinden de onay alıyorsa bu hoşnutluk oranı artar. Bir şeyler başardığına inanır ve bu da öz güven oluşturmasını sağlar.

Kişiliğini, arzularını, kaygılarını yansıtır.

Resim bir iletişim aracıdır. Kullandığı renklerle, çizdiği çizgilerle iç dünyasını kağıda yansıtır.

Resim deşarj olma aracıdır.

Çocuklar resim ile birlikte, yaptıkları çizgilerle kullandıkları boya kalemleri ile, çeşitli fırça darbeleri ile gün içinde yaşadıkları çeşitli kızgınlıklarından soyunabilecekleri gibi içlerinde biriken enerjiyi meşru bir biçimde boşaltma imkanı bulurlar.ubeyt_çağatay_sanat_avcılar_beylikdüzü_büyükçekmece_esenyurt_güzel_sanatlara_hazırlık_çizim_resim_kursu_01 ubeyt_çağatay_sanat_avcılar_beylikdüzü_büyükçekmece_esenyurt_güzel_sanatlara_hazırlık_çizim_resim_kursu_07ubeyt_çağatay_sanat_avcılar_beylikdüzü_büyükçekmece_esenyurt_güzel_sanatlara_hazırlık_çizim_resim_kursu_03ubeyt_çağatay_sanat_avcılar_beylikdüzü_büyükçekmece_esenyurt_güzel_sanatlara_hazırlık_çizim_resim_kursu_04ubeyt_çağatay_sanat_avcılar_beylikdüzü_büyükçekmece_esenyurt_güzel_sanatlara_hazırlık_çizim_resim_kursu_05ubeyt_çağatay_sanat_avcılar_beylikdüzü_büyükçekmece_esenyurt_güzel_sanatlara_hazırlık_çizim_resim_kursu_06